Характеристики напикаване при мъжете
Напикаване е патология, която се характеризира с непроизвольным уринирането. Най-често възниква през нощта. Предимно страдат децата. Също, както при деца, среща се нощен напикаване при възрастни мъже. Проблемът е много деликатен, да се обърнат с нея дори на лекар е доста трудно. Но не се лекува тази патология и лигавене всичко е оставено на случайността също не е изход. Нощно напикаване може да е сигнал за наличието на по-сериозни заболявания, като например множествена склероза или рак на простатата.
Причини
В действителност, има доста обширен кръг от фактори и причини, които могат да причинят напикаване при здрави мъже. Всички причини може да се разделят на няколко групи: психо-емоционални проблеми, физиологични (естествено) и патологични.
Физиологични причини:
- Гипотонус на мускулатурата на тазовото дъно, който настъпва с възрастта;Възрастови промени в простатата.
Патологични състояния, водещи до энурезу при мъжете:
- Инфекции на пикочо-половата система, включително тези, които се предават по полов път: уретрит, цистит;Инфекции и заболявания, затрагивающиеся нервната регуляцию, в резултат на което не се формира желание за уриниранеБолестта на Паркинсон, разсеяна склероза;Аномалии в развитието на пикочните органи: уретрата и пикочния мехур;Аденом на простатната жлеза;Рак на простатата или на пикочния мехур;Последиците са претърпели хирургическа намеса по повод аденом на простатата;Травми, водещи до увреждане на гръбначния мозък;Алкохолна интоксикация.
Психоэмоциональные причини:
- Хроничен стрес;Силно емоционални белези;Емоционално изтощение или нервен срив;Психоза или невроза.
Класификация
В зависимост от потока на заболяването лекарите да отделят следните видове напикаване при мъжете:
- Постоянен (основен);Купен (средно);Рецидивирующий (има периоди на ремисия и обостряне).
Мъжки напикаване в зависимост от причините е:
- Стресов – възниква рязко, когато са подложени на такива провокиращи фактори, като смях, кихане, кашляне, физически натоварвания. Нарушение на формиране на позывов до изпразване на пикочния мехур. В този случай човек не се чувства нужда да отида до тоалетната. Поражението се случва на ниво регулация, т. е. на нервната система. Възниква през нощта. Пълна инконтиненция на урината – се характеризира с абсолютна липса на позывов до изпразване на пикочния мехур. Това са хора, които имат тежка патология на нервната система, атоничный пикочния мехур. Незадържане на уриниране се наблюдава в нощта.
Алкохолно напикаване
Алкохолно напикаване откроява като особена разновидност на незадържане на урината при мъжете, т. к. това състояние е временно и преминава самостоятелно след отстраняване на причинного фактор. Лекарите дори не са на това състояние е самостоятелно заболяване.
Ако един мъж описался по време на сън, след като е приел определена част от алкохол, това е сигнал за това, че това количество, за него е прекалено висока. Навременното изпразване на пикочния мехур се случва, благодарение на наличието на процеси на спиране в мозъка. При консумация на алкохол от една страна е прекомерно попълване на пикочния мехур, а от друга – влиянието на отдели на кората на главния мозък, вследствие на което се случва растормаживание. В резултат на две на тези процеси е невъзможността за контрол на уринирането.
За да се справят с энурезом след алкохол, трябва да се отмени за 2 седмици всички алкохолни напитки, а в бъдеще постепенно да увеличи дозата, за да разберете какво количество алкохол не предизвиква сериозно опиянение и незадържане на уриниране.
Лечение на
Лечение напикаване е дълъг процес с прилагането на комплекс от дейности, които включват както на медикаментозно лечение, така и допълнителни начини. В напреднали случаи се лекува напикаване при възрастните трябва с помощта на оперативни интервенции.
Общи препоръки:
При всяка форма на заболяване, ще бъде полезно изпълнение на следните препоръки:
Отказ от напитки, притежаващи диуретични (бира) и дразнещо (кафе, чай, "пепси"), действието на пикочния мехур, особено през нощта. Брой употребляемой вода също е по-добре да се намали. Изпълнението на упражнения за мускулатурата на тазовото дъно: трябва да се задържат уриниране на 10 секунди от 2-5 пъти за едно уриниране. Преди да отиде за сън отидете до тоалетна, за да е автентично изпразване на пикочния мехур. Опитайте се да се избегне стрес, конфликтни ситуации.
За започване на терапия, трябва да разберете причината, поради която произхожда от болестта. В края на краищата, ако се лекува само следствие и не се елиминира фактор, резултат от такова лечение не донесе.
Ако напикаване стана на фона на психични разстройства, се препоръчват следните дейности:
- физиотерапия;антидепресанти (рексетин, амитриптиллин);транвилизаторы (эуноктин);ноотропы (луцетам, глицин, ноофен);
Ако инконтиненция на урина при възрастни е възникнало по вина на неврологични разстройства, показва лекарства, като М-холиноблокаторы (облекчаване на гладката мускулатура на пикочния мехур) (дриптан в доза от 5 mg два пъти дневно);Ако в основата на заболяването лежи на инфекция на пикочно-половата система, трябва да се вземат:
- антибиотици: ципрофлоксацин, монурал, норфлоксаци;нитрофурановые средства: фурамаг, фуразолидон.
Допълнителни методи на лечение
- Физиотерапия, която включва:
- електрофореза – подобрява потока на нервните импулси в системата на пикочния мехур-мозъка;электросон — действа благоприятно върху нервната система;дарсонваль — укрепва сфинктер на пикочния мехур;въздействието на магнита — отпуска мускулите.
Иглорефлексотерапия – въздействие върху определени точки инстинктивно се отразява на работата на нервната система. Калолечение в област на долната част на гърба помага за премахване на спазми в мускулите на тазовото дъно.
В случай на неефективност, по-горе методи е показано оперативно лечение с цел да се излекува напикаване.
Се извършват следните видове операции:Канальна резекция;
- Баллонное разширяването на уретрата;Вживление изкуствен сфинктер на пикочния мехур.
Комментарии
Отправить комментарий