Нощен сухота в устата като симптом на скрито заболяване
Много хора се събуждат поради неприятни усещания, които възникват при обезвоживании устната кухина. Отделянето на слюнка (саливация) намалява по време на сън. Спящата подчинява на устата и лигавицата на пересушивается. Но сухота в устата през нощта предизвикват и някои по-сериозни причини — липса на производство на слюнка, промяна на нейния състав и чувствителност на рецепторите, нарушения на трофики на лигавицата, интоксикация на организма.
Ако симптом се повтаря систематично, за да не преминават след сън, трябва да мине през изпит и да се разкрие, защо изсъхва ротовая кухина през нощта. Намаляването на отделяне на слюнка (ксеростомия) не е самостоятелно заболяване, а показва наличието на други заболявания, които са скрити в природата.
Клиничните симптоми
Липса на секреция на слюнчените жлези, с изключение на усещания изсушаване и стягане в устата, предизвиква възпаление, парене на езика и гърлото, зачервяване, малка подпухналостта. В краища на устните и езика се образуват пукнатини. При продължително намаляване на секрецията на слюнката и в езика се появява бял налеп, възпаление десневая тъкан, лигавицата се образуват ерозии и язви. Може да се появи кариозные кухина и лошия дъх. На сух език се създава благоприятна среда за развитие на възпалителни процеси.
Тежестта на симптоматиката зависи от тежестта на основното заболяване. В най-леката фаза на усещането за дискомфорт се проявява леко, обвивка на устата са леко навлажнени. При втора степен лигавица и езикът са много сухи, през нощта постоянно искат да пият. На третия етап се появява силна болезненост на лигавицата видими огнища на възпаление.
Етиология ксеростомии
Изсушаване на лигавицата причиняват различни причини. Някои от тях са свързани с патологиями в организма, които се нуждаят от лечение. Други се дължат на навици, начин на живот, на външни фактори. Тези симптоми лесно да се свали от себе си и да се освободи от малоприятных усещания.
Физиологични и битови фактори:
- Липсата на влага в помещението.
Сух въздух изсъхва лигавицата на устната кухина. Прекомерната употреба на алкохол.
Случва интоксикация на организма. Вътрешните органи използват по-голямо количество вода за отделянето на токсини, което допринася за дехидратация и причинява сухота в устата през нощта. Нарушение на носового дишане.
При хрема, искривлении на носната преграда, полипи човек нощем диша през устата. По време на сън изсъхва слюнката. Пушенето.
Действието на никотина намалява секрецията на слюнчените жлези. Възраст.
В напреднала възраст се намалява на слюнка. Особено стянутость в устата се усеща през нощта и сутрин след събуждане. Прием на някои лекарства.
Диуретици, антидепресанти, лекарства за понижаване на налягането, нестероидни противовъзпалителни средства, антихистамини първото поколение може да намали саливацию. Хъркането.
Травмирует на лигавицата и подобрява дразнене. При ротовом дъха изсушават лигавицата.
Временно прекъсване на работата на организма и да предизвика сухота в гърлото и език през нощта могат да солени храни, недостатъчен прием на вода, отравяне с медикаменти или храни. В периода на климакса и бременността настъпват промени в хормоналната сфера, които оказват влияние върху състоянието на целия организъм.
Заболявания, които се придружават от ксеростомией
Сухота в устата често е вторичен симптом на много соматични заболявания. Тя се придружава от симптоми, които свидетелстват за отклонения от нормата. До липса на секреция на слюнка се добавят: често уриниране, жажда, гадене, виене на свят, горчив вкус в устата.
Патологични причини за появата на сухота в устата през нощта:
- Сиаладенит (възпаление на слюнной жлеза);Захарен диабет;Хроничен ринит;Болести на храносмилателните органи (гастрит, панкреатит, дуоденит);Заболяване на главния мозък (неврит тройничного нерв, болестта на Алцхаймер);Хипертония;Ревматоиден артрит;Паротит;Синдром На Шергена;Онкологические заболявания на слюнчените жлези;Полипи в носната кухина.
Липса на секреция на слюнчените жлези през нощта може да се появи спорадично след стрес, при заболявания, протичащи с повишена температура на тялото. Ако един специалист по диагнози на болестта, на първо място се лекува основната патология. След избавяне от болестта, ще се възстанови слюноотделяне.
Диагностика
При поява на усещане на сухота в устата през нощта, консултирайте се с лекар, който след проверка и въз основа на резултатите от клинични изпитвания насочи към тесен специалист. Диагноза става след оценка на функционалните възможности на слюнчените жлези. Допълнително се назначава сиалография (рентгенографическое проучване выводных канали след попълване ги контрастни вещества).
Важно!
При продължително намаляване на количеството на слюнката падат защитните функции на лигавицата, което увеличава риска от развитие на хроничен тонзилит, заболявания на венците, гъбични стоматит.
Методи на лечение
За премахване на причините за сухота в устата през нощта, свързани с патология, се назначава лечение на основната болест и лекарства за нормализиране на работата на слюнчените жлези. За облекчаване на симптомите се провежда изкуствено овлажняване на лигавицата на заместители на слюнка под формата на гел или спрей Гипосаликс, Aquoral, Salivart.
Се прилагат средства, които повишават устойчивостта на лигавицата на въздействието на дразнители, местни противовъзпалителни лекарства. За лечение на осложненного хъркане, на силно изсушаване на устата през нощта, се използва лазерна светлина, СИПАП-терапия.
Как да си помогнете сами
За да се компенсира обезводняването на тъканите е необходимо в рамките на един ден повече за пиене на билкови чайове на основата на лайка, мента, ябълков и портокалов сок. Овлажнява устната кухина физиологичен разтвор на натриев хлорид или омекотители "Лакалут Флора", който съдържа зехтин. Течност за изплакване на "Биотен с калций" премахва сухота и унищожава бактериите.
Ако боята в устата си през нощта, сложете до леглото чаша вода с лимонов сок или билков чай. Пососите преди лягане парче лед или близалка без захар. В процеса на смучене се активира отделянето на слюнка.
Да се отървете от лош симптома ще помогне за облекчаване на лигавицата аптечными и домашни средства. Можете да боравите с езика и устната кухина зехтин, морски зърнастец масло, маслен разтвор на витамин а Миро "Метрогил-дента" ще премахнете петна по езика и да премахне неприятната миризма.
Повишено слюноотделяне стимулирую лимон, ананас, грейпфрут, сок от червена боровинка сок, добавени в храна, червен лют пипер.
Отстрани сухота в устната кухина, за инхалация, които е желателно да се направи преди лягане. Диша можете над билков събиране на лайка, невен, мента, маточина. Стимулира процесът на отделяне на слюнка инхалации с балсам Караваева "Витаон". Средство се състои от разтворени в зехтин, екстракти от лечебни растения, камфора и масло от портокал. За инхалация 15 капки на маслената смес трябва да се разтваря в литър топла вода 50-60 °C. да се Диша в продължение на 5-7 минути.
При сухота в устата се препоръчва да се пие прясно изцедени сокове от моркови и мед. Сок от моркови овлажнява пересохшую лигавицата и убива бактериите.
Продължителност на терапия ксеростомии зависи от основното заболяване и степента на нарушение на слюнчените жлези. Ако сухота на лигавицата на устата през нощта, предизвикани от физиологични фактори, лечение в домашни условия помага бързо да се отървете от болестно симптома.
Как да се предотврати изсушаване на устата през нощта
В повечето случаи изсушаване на лигавицата до състояние на пустинята може да се предотврати, ако:
- Пиете поне 2 литра вода;Хидратира помещение;Да се откаже вечер от алкохол и солени храни;Да Не се прилага ополаскиватели за устата със спирт;Не се допуска хронични заболявания на носа и синусните кухини;Диша единствено носа си. Да се вземат мерки за нормализиране на дишането и предотвратяване на хъркането.
Моля, обърнете внимание!
При чести и продължителни прояви на сухота в устата през нощта не правете самолечение. Регистрирайте се за прием към тесни специалисти за установяване на причините и адекватно лечение.
Комментарии
Отправить комментарий